Schedule of Events - Annual Meeting 2022

The Academy is closely monitoring the COVID-19 pandemic to ensure the utmost safety of all 2022 Annual Meeting attendees. Program schedule and content is subject to change. Stay tuned to for the latest information.

*All times below are listed in Central Standard Time.

9 a.m. – 4 p.m.

EV4: Educator Symposium: Predoctoral Educators Workshop
Moderator: Jennifer Bain
Speakers: Yun Wang, Nicolaas Geurs, Lea Hachem, Jessica L. Owens, Seema Ashrafi, David K. Okano, and Karin Schey

9 a.m. – 4 p.m.

EV10: Educator Symposium: Postdoctoral Educators Workshop
Moderators: Dwayne Karateew
Speakers: Khashayar K. Changi, Angela Palaiologou Gallis, Lea Hachem, Tyler G. Haradon, Fadi Hasan, Philip Kang, Namita Khandelwal, Leena Palomo, Joseph Wang, and Pinelopi Xenoudi

All educators are welcome to attend the workshops. If you have any questions about the Pre and Post-doctoral Educator Workshops, please contact Tameisha Williams at tameisha@perio.org

7 a.m. – 5 p.m.

Registration | AAP Foundation Booth/Silent Auction

8 – 11 a.m.

2022 Clinical Innovations and Periodontal Research Symposium sponsored by District 8
Moderator: Owais A. Farooqi
Speakers: CPT Aaron Colamarino, CPT Rachel J. Duval, LCDR Sean Farrell, Maj Brett Jessen, LTC Sergio Munoz, LCDR Richard Sawaya, LCDR Meredith Swisher, Maj Joseph K. Retrum, and Maj Loc V. Tran

8 – 11:30 a.m.

EV1: Staying Alive, Staying Alive: Part 1
Program Track: Sedation and Anxiety Management
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderator: Binnaz Leblebicioglu
Speaker: Bryant W. Cornelius

8 a.m. – Noon

ABP1: American Board Review Part 1
Program Track: Leadership, Personal, and Practice Development
Speakers: Bradley L. Phillips, Michael P. Rethman, and Francis G. Serio

8 a.m. – Noon

Pan Pacific Session (Non-CE)
Speakers: Yoshitaka Nara (JACP), Chin-Wei Wang (TAP), Purnima Kumar (AAP), Shu Hoshi (JACP), Yoshinori Shirakata (JSP), Po-Chun Chang (TAP), and Jeonghye Kim (KAP)

8 a.m. – 5 p.m.

EV3: Dental Hygiene Symposium
Sponsored by Crest + Oral-B
Moderator: James G. Wilson
Speakers: Maria (Mia) L. Geisinger, Iain L. C. Chapple, Purnima Kumar, and Paul S. Rosen

8:30 a.m. – 12:30 p.m.

8:30 a.m. – 5:30 p.m.

HW2: Biological Bone Augmentation: Autogenous Bone Grafting (Hands-On Workshop)

Moderator: Yusuke Hamada
Speaker: Philip L. Fava II

HW3: All on X (Hands-On Workshop)
Moderator: Leena Palomo
Speaker: Emilio I. Arguello

1 – 4 p.m.

ABP2: American Board Review Part 2
Program Track: Leadership, Personal, and Practice Development
Moderator: Jeffrey A. Rossmann
Speakers: Jennifer Bain and Carlos Parra

1 – 4:30 p.m.

Balint Orban Memorial Competition 
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Sponsored by Salvin Dental / Salvin Regenerative
Moderator: Flavia Q. Pirih
Speakers: Mahmoud Elashiry, Taewan J. Kim, David T. Wu, Le L. Wang, Iya Ghassib, Kenneth Liu, Jiman Nelson, and Andrea Ravida

EV2: Staying Alive, Staying Alive: Part 2
Program Track: Sedation and Anxiety Management
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderator: Binnaz Leblebicioglu
Speaker: Bryant W. Cornelius

1 – 5:00 p.m.

Corporate Forum

5:30 – 7:00 p.m.

AAP/AAP Foundation Presidential Reception (Invite-Only)

7 a.m. – 5 p.m.

Registration | AAP Foundation Booth/Silent Auction

8 – 10 a.m.

10 a.m. – 6 p.m.

Exhibition
Member Resource Center
AAP Career Fair
AAP Research Forum Poster Session
JACP/JSP Poster Session

10 – 10:45 a.m.

Coffee Service in Exhibit Hall
Sponsored by Nobel Biocare

10:45 – 11:30 a.m.

IP1: Advances in Periodontics
Moderators: Michael Sonick and Satoru Urano
Speakers: Haruhiko Ono, Andrea Ravida, and Sukirth M. Ganesan

NCE1: Medico-Legal Implications of Iatrogenic Injuries
Program Track: Emerging Concepts and Innovative Therapies
Moderator: Jessica Stilley Mallah
Speaker: Arthur W. Curley

NCE2: Autogenous Bone Reconstruction
Program Track: Tissue Engineering and Hard Tissue Reconstruction
Moderator: Sejal Thacker
Speaker: Frank Zastrow

NCE3: Transform Your Body – Transform Your Practice 
Program Track: Leadership, Personal and Practice Development
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderator: Joan Otomo-Corgel
Speaker: Uche Odiatu

Noon – 12:45 p.m.

EV16: Lunch & Learn 1
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Speakers: Iain L. C. Chapple, Vahid T. Eshraghi, Bobby Butler, Bryan J. Frantz, and Linda S. Frantz

Noon – 2 p.m.

12:15 – 1:45 p.m.

District Forum: Districts 1-8

12:30 – 1:00 p.m.

Speaker Studio: The PATZI Protocol for Zygomatic, Pterygoid, and Transnasal Implant Placement (Non-CE)
Hosted by Michael K. Sonick
Speaker: Dan Holtzclaw

Sponsored by Noris Medical

1:05 – 1:25 p.m.

Speaker Studio: Transform Your Body – Transform Your Practice (Non-CE)
Hosted by Michael K. Sonick
Speaker: Uche Odiatu

Sponsored by Noris Medical

1:30 – 3 p.m.

FCE1: Emerging Perio Practice Models: Owning GP Referral Practices
Program Track: Leadership, Personal, and Practice Development
Moderator: Gregory Toback
Speakers: Jeffrey V. Burch and Justin D. Zalewsky
Sponsored by Intiveo

FCE2: Digital Dentistry to Optimize Implant Workflow
Program Track: Implant Surgery and Prosthetic Rehabilitation
Moderators: Bryan J. Frantz and Takahiro Taniguchi
Speakers: Vahid T. Eshraghi and Hiroyasu Shimizu

FCE3: Start with the Correct Diagnosis: How Airway Influences Facial Growth and Development
Program Track: Interdisciplinary Therapy
Moderator: E. Todd Scheyer
Speaker: Rebecca M. Bockow and Michael Gunson

IP2: Advances in Periodontics
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderators: Hatice Hasturk and Yoshinori Shirakata
Speakers: Elias Exarchos, Jeremy R. Kernitsky, Koji Mizutani, and Hanae Saito

3:30 – 5:30 p.m.

GS2: Robert J. Genco Perio-Systemic Symposium
Program Track: Periodontal and Systemic Interrelationships
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Sponsored by the American Academy of Periodontology Foundation
Moderator: Thomas E. Van Dyke
Speakers: Iain L. C. Chapple, Peter Libby, and Paul M. Ridker

5:30 – 7 p.m.

Awards Ceremony

6:30 – 8 p.m.

SOLD OUT EV7: Student and New Periodontist Member Reception
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Sponsored by Treloar & Heisel and MedPro

6 – 8 p.m.

JACP/JSP Samurai Night (Off-site event – Invitation only)

7 – 8:30 p.m.

AAP Foundation Donor Appreciation Reception (Invitation Only)

7 p.m. and beyond

Alumni Receptions

8 – 10 a.m.

GS3: The “Gummy” Smile: Diagnostic and Treatment Considerations
Program Track: Periodontal Plastic and Soft Tissue Surgery
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderators: Keisuke Wada and Binnaz Leblebicioglu
Speaker: Jim Janakievski, Takeshi Sasaki, DimitrisTatakis, and Bill Robbins

10 a.m. – 7 p.m.

Exhibition
Member Resource Center
AAP Career Fair
AAP Research Forum Poster Session
JACP/JSP Poster Session

10 – 10:45 a.m.

Coffee Service in Exhibit Hall
Sponsored by Nobel Biocare

10:15 – 10:35 a.m.

Speaker Studio: Autogenous Bone Reconstruction (Non-CE)
Hosted by Jennifer Hirsch Doobrow
Speaker: Frank Zastrow

Sponsored by Noris Medical

10:45 – 11:30 a.m.

AAPF1: AAP Foundation Future Horizons in Periodontology: Emerging Concepts in Dental Implant Science and Practice
Program Track: Student and New Periodontist (SNP) Series
Moderator: Praveen Gajendrareddy and Hector Rios
Speakers: Martinna Bertolini and Andrea Ravida

IP3: Rising Stars
Moderator: Purnima Kumar
Speakers: Kevin M. Byrd, Eswar Kandaswamy, and I-Ching Wang

NCE4: Develop Your Digital Brand
Program Track: Leadership, Personal and Practice Development
Moderator: Ralph Wilson
Speaker: Peter C. Fritz

NCE5: The Reality of Documented Long-Term Results of Osseointegration in Private Practice
Program Track: Implant Surgery and Prosthetic Rehabilitation
Moderator: Irene Marron-Tarrazi
Speakers: Laureen Langer

NCE6: A Primer on Robotics for Periodontists: Advancing Surgical Precision
Program Track: Emerging Concepts and Innovative Therapies
Moderator: Sejal Thacker
Speaker: Gian Pietro Schincaglia

11:30 a.m. – 1:30 p.m.

11:30 a.m. – 1:30 p.m.

Research Session Poster Finalist Competition

Speakers: Shy Chwen Ni, Fady Eid, Setareh Enghiad, Juhi Uttamani, Sarah Kelly, Ioannis Kormas, Jad Majzoub, and Hamoun Sabri

12:30 – 1:00 p.m.

Speaker Studio: The Importance of Restorative Driven Surgery (Non-CE)
Hosted by Jennifer Hirsch Doobrow
Speaker: Sara Emery

Sponsored by Noris Medical

Noon – 12:45 p.m.

EV17: Lunch & Learn 2

Speakers:  Georgios K. Kotsakis, Gian Pietro Schincaglia, and Gregory Toback

EV18: Lunch & Learn 3

Speaker: Maria (Mia) L. Geisinger, Jim Janakievski, and Ignacio Sanz Sánchez

1:30 – 3 p.m.

FCE4: Your Royal Sinus
Program Track:
Moderator: Kazushi Yasumasu and Caitlin Darcey
Speaker: Kei Amemiya and Peter K. Moy

FCE5: Healing from Within: Natural Therapies for Periodontal Diseases
Program Track:
Moderator: Hiromichi Yumoto and Jennifer H. Doobrow
Speakers: Yvonne L. Kapila and Tomoki Maekawa

FCE6: Progression of Peri-Implant Disease: Where is the Tipping Point?
Program Track:
Moderator: David M. Kim
Speakers: Purnima Kumar and Georgios K. Kotsakis

FCE7: Findings of the Best Evidence Consensus on Biologics
Program Track: Tissue Engineering and Hard Tissue Reconstruction
Moderators: Gustavo Avila Ortiz and Brian L. Mealey
Speakers: Leandro Chambrone, Fernando Suarez Lopez Del Amo, and Lorenzo Tavelli

2:30 – 3 p.m.

LEAD Reunion Event (Invitation Only)

3:05 – 3:25 p.m.

Speaker Studio: Develop Your Digital Brand (Non-CE)
Hosted by Jennifer Hirsch Doobrow
Speaker: Peter C. Fritz

Sponsored by Noris Medical

3:30 – 5:30 p.m.

GS4: No Need to Tap a Hip to Save a Tooth!
Program Track:
Moderators: Robert G. Schallhorn and Masahiko Nikaido
Speakers: Keisuke Wada, Paul S. Rosen, and Diego Velasquez

5:30 – 6:30 p.m.

General Assembly Business Session

5:45 – 6 p.m.

Speaker Studio: AAP Membership Directory/Find an AAP Member Periodontist Service (Non-CE)
Speakers: Steven Aspacher and Adam Natali, AAP

Sponsored by Noris Medical

6 – 7 p.m.

Networking Reception

8 – 10 a.m.

GS5: The State-of-the-Art Soft Tissue Management Around Teeth and Implants
Program Track:
Moderator: Michael Sonick
Speakers: Bobby Butler, Diego Velasquez, and Paul Pao-Ying Lin

10 a.m. – 3 p.m.

Exhibition
Member Resource Center

AAP Career Fair
AAP Research Forum Poster Session
JACP/JSP Poster Session

10 – 10:45 a.m.

Coffee Service in Exhibit Hall
Sponsored by Nobel Biocare

10:20 – 10:40 a.m.

Speaker Studio: The PATZI Protocol for Zygomatic, Pterygoid, and Transnasal Implant Placement (Non-CE)
Hosted by Michael K. Sonick
Speaker: Dan Holtzclaw

Sponsored by Noris Medical

10:45 a.m. – 12:15 p.m.

FCE8: Our Mouth is Not Vegas: What Happens Here Does Not Stay Here
Program Track:
Moderators: Joan Otomo-Corgel and Atsushi Saito
Speakers: Fusanori Nishimura and Mark I. Ryder

FCE9: Peri-Implantitis: Regenerate, Resect, or Restart
Program Track: Treatment of Periodontal Diseases and Peri-Implant Diseases
Moderators: Georgios K. Kotsakis and Yasushi Furuichi
Speakers: Ignacio Sanz Sánchez, Junichi Tatsumi, and Hom-Lay Wang

FCE10: The Winners Circle
Moderator: Sukirth M. Ganesan
Speakers: Lorenzo Tavelli, Jessica M. Latimer, and Kevin M. Byrd

IP4: Perio Open Mic
Moderator: Barry D. Wagenberg
Speakers: Alaa T. Ali and Mohamed Ali, C. Leon Chen,  Ayesha Hanif, and Po-Jan Kuo

12:45 – 1:05 p.m.

Speaker Studio: Our Mouth is Not Vegas: What Happens Here Does Not Stay Here (Non-CE)
Hosted by Michael K. Sonick
Speaker: Mark I. Ryder

Sponsored by Noris Medical

1:15 – 3:15 p.m.

GS6: Before and After “All on X”
Program Track:
Moderator: Ashley B. Hoders
Speakers: Emilio I. Arguello and Daniel F. Galindo

*Please note that all information in this program including agenda, timing, faculty, and/or program content is subject to change.

 

ADA CERP/CE Credit

The American Academy of Periodontology is an ADA CERP Recognized Provider. ADA CERP is a service of the American Dental Association to assist dental professionals in identifying quality providers of continuing dental education. ADA CERP does not approve or endorse individual courses or instructors, nor does it imply acceptance of credit hours by boards of dentistry. Concerns or complaints about a CE provider may be directed to the provider or to the Commission for Continuing Education Provider Recognition at ADA.org/CERP.

The American Academy of Periodontology designates this activity for 27.50 continuing education credits. For all CE activities, 0.25 credit hours will be awarded for each 15 minutes of activity time, not including breaks, etc. The AAP cautions participants in CE courses about the potential risks of using limited knowledge when incorporating new techniques and procedures in their practice, especially when the course has not provided supervised clinical experience.

ADA CERP